Mandaly – budhistické obrazy – sú často považované za schému alebo symbol ideálneho vesmíru. Vytvorenie mandaly znamená premenu vesmíru plného utrpenia na radosť. Vo svojej najzákladnejšej podobe sú mandaly kruhy umiestnené vo štvorci a usporiadané do častí, ktoré sú rozmiestnené okolo jedného centrálneho bodu.
História mandal
Mandaly vznikli ako súčasť budhistického učenia a umenia. Čoskoro sa však začali objavovať aj v hinduizme a ďalších náboženských praktikách. Budhistickí mnísi, ktorí putovali po Hodvábnom chodníku, starobylej sieti obchodných ciest spájajúcich Východ a Západ, priniesli budhizmus do ďalších krajín a rozšírili prax maľovania týchto duchovných kompozícií do ďalších častí Ázie. Vďaka nim sa mandaly v 4. storočí objavili v oblastiach, ako je Tibet, Čína a Japonsko. Vzory mandál sa vytvárali na zemi pomocou kovu a malej trubičky, ktorá umožňovala presnú štruktúru a usporiadanie zŕn. Vytvorenie mandaly trvalo aj niekoľko týždňov – a krátko po dokončení bola mandala zničená, aby zodpovedala budhistickému presvedčeniu, že nič nie je trvalé.
Meditačný prvok
Mandaly sa postupne stali obľúbeným meditačným prvkom v celom rade kultúr. Pomáhajú meditujúce osobe predstaviť si, ako dosiahnuť dokonalé ja. V súčasnej dobe ich nájdeme aj v jogových štúdiách, lapačích snov, kde slúžia ako prostriedok ochrany spiaceho jedinca, v liečiteľských kruhoch, čo je prax pochádzajúca od pôvodných obyvateľov Ameriky, av ďalších meditačných praktikách. Zvyk vytvárať a zbierať mandaly je procesom transformácie, ktorého cieľom je obnoviť vnútorný pokoj a múdrosť človeka.
Typy mandál
V rôznych kultúrach sa vyskytujú rôzne typy mandál, ktoré sa používajú na rôzne účely – ako umelecké, tak duchovné. Stretnúť sa môžeme s tromi hlavnými typmi mandál:
1. Výuková mandala
Výukové mandaly sú symbolické. Každý tvar, línia a farba predstavujú iný aspekt filozofického alebo náboženského systému. Študent si vytvára vlastnú mandalu na základe princípov designu a konštrukcie a premieta do nej vizuálnu symboliku všetkého, čo sa naučil. Výukové mandaly slúžia svojim tvorcom ako farebné mentálne mapy.
2. Liečivá mandala
Liečivé mandaly sú intuitívnejšie ako mandaly výukové a sú vytvárané za účelom meditácie. Liečivé mandaly majú prinášať múdrosť, vyvolávať pocity pokoja a usmerňovať sústredenie a koncentráciu.
3. Piesková mandala
Budhistickí mnísi už dlho používajú pieskové mandaly ako tradičný náboženský prvok. V rámci týchto komplikovaných vzorov využívajú rôzne symboly z farebného piesku, ktoré predstavujú pominuteľnosť ľudského života.
Symbolika v mandalách
Zložité kruhové tvary obsahujú spoločné symboly. Tradične sa do nich premieta abstraktná podoba Buddhovej mysle, najčastejšie znázornená ako bicykel, strom, kvetina alebo drahokam. Stred tvorí bodka, ktorá je považovaná za symbol bez rozmerov. Ide o východiskový bod, začiatok kontemplácie a oddanosti božstvu. Odtiaľ je bodka obklopená líniami a geometrickými obrazcami, ktoré symbolizujú vesmír. Obklopuje ich vonkajší kruh znázorňujúci cyklickú povahu života. Medzi bežné symboly mandaly patria napríklad:
- Koles s ôsmimi lúčmi:
Kruhový charakter bicykla je umeleckým znázornením dokonalého vesmíru. Osem lúčov predstavuje osemdielny chodník budhizmu, súhrn praktík, ktoré vedú k oslobodeniu a znovuzrodeniu.
- Zvony:
Symbolizujú otvorenosť a vyprázdnenie mysle, do ktorej potom môže vstúpiť múdrosť a jasnozrivosť.
- Trojuholník:
Obrazce smerujúce nahor predstavujú akciu a energiu, smerujúce nadol symbolizujú tvorivosť a snahu o poznanie.
- Lotosový kvet:
Ide o posvätný symbol budhizmu, ktorého symetria reprezentuje rovnováhu. Rovnako ako sa lotos vynára spod hladiny k svetlu, obracia sa aj človek smerom nahor k duchovnému prebudeniu a osvieteniu.
- Slnko:
Je obľúbeným základom moderných vzorov mandál, obvykle predstavuje vesmír a často je spájané so životom a energiou.
Ako vytvoriť mandalu
Ak zatúžite vytvoriť si mandalu, môžete buď použiť mandalovú predlohu, alebo si môžete nakresliť vlastné mandaly na biely papier. Jednou z možností je tvorba mandaly od ruky, technikou automatickej kresby, ďalšou možnosťou je tvorenie mandál podľa návodov. Na tvorbu mandál je možné využiť tiež rôzne pomôcky, ako je kružítko, pravítko alebo šablóna na tvorenie mandál.
Tiež materiál pre mandaly môže byť rôzny, rovnako ako ich prevedenie. Mandaly môžu byť dvojrozmerné aj trojrozmerné. Možno ich sypať, kresliť, skladať z prírodných materiálov alebo tvoriť z korálikov. Najrozšírenejším variantom je tvorba na papier.
Mandala pre vnútornú harmóniu
Okrem toho, že sú mandaly výnimočné ako samostatné umelecké diela vyžarujúce energiu, majú aj symbolický a meditatívny význam a určite stojí za to zoznámiť sa s nimi bližšie. Či už sa rozhodnete pre vlastnoručné vytvorenie mandaly, alebo siahnete po niektorej z našich drevených mandal na stenu, nemôžete šliapnuť vedľa. Nielen pri tvorbe, ale aj pri obyčajnom pozorovaní mandaly sa naše vnútro upokojuje, myseľ relaxuje a chaos sa transformuje v harmónii. A preto sa nedá vôbec diviť, že jedna z našich krásnych drevených mandal, ktoré nájdete v kategórii Dekorácie na stenu, nesie práve názov Harmónia…